Jak wykorzystać blockchain w praktyce
Podobnie jak tradycyjne rejestry, blockchain jest księgą zawierająca niezmienne dane - chronologiczne wpisy w postaci cyfrowej. Główne zalety tej technologii to: niezmienność rejestru, identyfikowalność transakcji i bezpieczeństwo. Technologia ta gwarantuje i poświadcza pełną historię danych, operacji związanych z każdą transakcją. Andrzej Przytuła Natalia Basałaj
Historia transakcji może odzwierciedlać aktualny stan rzeczy, np. posiadania jakiegoś produktu, licencji czy prawa własności. Coraz więcej branż bada możliwości wykorzystania technologii blockchain. Jakie one mogą być?
Wykrywanie podrobionych produktów
Dodanie do produktów połączonych z siecią blockchain skanowalnych tagów, plomb lub nadruków zabezpieczonych przed manipulacją jest jednym z przykładów zastosowania tej technologii i może odgrywać ważną rolę w zwalczaniu podróbek. Informacja o zabezpieczeniach lub ich braku i braku pewnych cech towarów może być np. dla urzędników granicznych łatwym sposobem sprawdzenia, czy produkt jest podrobiony. Rozwiązanie to może mieć zastosowanie zwłaszcza do obszarów, dla których oryginalność towarów i walka z tzw. szarą strefą jest bardzo ważna, takich jak branża dóbr luksusowych czy przemysł farmaceutyczny.
Doskonałym przykładem zastosowania tej technologii jest rejestr diamentów Everledger. Polega on na przypisaniu każdemu diamentowi unikatowego numeru oraz wprowadzeniu go do rejestru w technologii blockchain. Każdy zarejestrowany w ten sposób diament posiada swój „cyfrowy paszport", który umożliwia sprawdzenie jego pochodzenia, a także śledzenie historii transakcji z nim związanych. Ułatwia to wykrywanie nielegalnego handlu czy działań...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta